Etický kódex   /   Členstvo   /   Checkpoint

Ako hovoriť s partnerom o HIV a sexuálnom zdraví?
+ príklady

Otvorená komunikácia o HIV a sexuálnom zdraví s partnerom je kľúčová pre zdravý a bezpečný vzťah. Je dôležité vytvoriť bezpečný a otvorený priestor, kde sa obaja cítite pohodlne a bezpečne, a začať rozhovor s empatiou a otvorenosťou.

Ako hovoriť s partnerom o HIV a sexuálnom zdraví? + príklady
Otvorené priznanie
HIV pozitívny partner by mal svoj HIV status povedať partnerovi čo najskôr, ideálne pred začiatkom sexuálnej aktivity, alebo začínajúceho vzťahu.
„Chcem byť k tebe úprimný/á. Mám HIV. Je to pre mňa dôležité, aby si to vedel/a, a aby sme sa o tom mohli otvorene porozprávať.“
Poskytnutie informácií
HIV pozitívny partner by mal byť pripravený poskytnúť partnerovi relevantné informácie o HIV, liečbe a prenose.
„Uvedomujem si, že ťa to asi zaskočilo. Ak máš nejaké otázky, rád/rada ti na ne odpoviem. Môžem ti tiež odporučiť združenie HIV/AIDS Slovensko, kde ti vedia poskytnúť potrebné informácie.“
Diskusia o liečbe a nedetekovateľnosti (U=U)
Ak je HIV pozitívny partner na antiretrovírusovej liečbe a má nedetekovateľnú vírusovú nálož, je dôležité to partnerovi dostatočne vysvetliť.
„Vďaka liečbe mám vírusovú nálož nedetekovateľnú, čo znamená, že HIV nemôžem preniesť na teba. Je to známe ako U=U (nedetekovateľný = neprenosný).“
Diskusia o PrEP
HIV negatívny partner by mal byť informovaný o možnosti užívania PrEP (pre-expozičná profylaxia), ktorá chráni pred HIV. Je to vždy na zvážení, pretože partner, ktorý žije s HIV a je nedetekovateľný, nepredstavuje žiadne riziko prenosu HIV.
„Ak by si chcel/a, môžeš sa informovať o PrEP. Je to preventívna liečba, ktorá ťa môže chrániť pred HIV, ale je to na tvojom rozhodnutí, či chceš. Ja ťa HIV už infikovať nemôžem, pretože som na liečbe.“
Spoločné testovanie
Obaja partneri by sa mali dať pred začínajúcim vzťahom otestovať na HIV (partner, ktorý je negatívny) a iné pohlavne prenosné infekcie, prípadne sa môžu dohodnúť s lekárom, ktorý lieči HIV pozitívneho partnera, aby prišiel so svojim parnerom/kou.
„Myslím, že by bolo dobré, keby sme sa obaja dali otestovať. Je to zodpovedné a pomôže nám to udržať si zdravý sexuálny život.“
Empatia a podpora
HIV negatívny partner môže potrebovať čas na spracovanie informácií a môže mať rôzne emócie. Je dôležité byť empatický a poskytnúť mu podporu.
„Rozumiem, že to pre teba môže byť ťažké. Som tu pre teba a chcem, aby sme si o tom mohli otvorene porozprávať.“
Dôvera a otvorenosť sú základom zdravého vzťahu
Život s HIV nie je prekážka, ale nová kapitola s možnosťami. S každým dňom prichádza šanca na silnejší a plnohodnotnejší život. Liečba je tvoj spojenec, vďaka nej môžeš žiť dlhý a zdravý život.
Nedovoľ, aby ťa stigma obmedzovala. Si silný/á a zaslúžiš si lásku, rešpekt a podporu. Otvorená komunikácia je kľúčom k zdravému vzťahu. Tvoja cesta je jedinečná a ty máš silu ju napísať.
Zdieľaj: