Vírus HIV bol identifikovaný v 80. rokoch 20. storočia a patrí do skupiny vírusov nazývaných „retrovírusy“. HIV (vírus ľudskej imunodeficiencie) napáda imunitný (obranný) systém človeka, hlavne T- lymfocyty, a tak znižuje obranyschopnosť tohto systému voči ochoreniam. T-lymfocyty ochraňujú telo pred vírusmi, parazitmi, baktériami a plesňami. Čím viac T-lymfocytov vírus HIV napadne, tým viac sa znižuje schopnosť imunitného systému bojovať s nákazou. Tento proces môže trvať niekoľko rokov. Tým, že je imunitný systém slabší, človek ľahšie podľahne iným ochoreniam, baktériám alebo vírusom.
Šíri sa najčastejšie pri nechránenom pohlavnom styku alebo krvnou cestou (používaním nesterilných ihiel a injekčných striekačiek) a z matky na jej dieťa počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčenia. Ak sa HIV nelieči, môže prejsť do štádia ochorenia AIDS – syndróm získanej imunodeficiencie.
Existuje však dostupná a účinná liečba liekmi proti HIV (tzv. antiretrovírusová terapia alebo ART). Ak sa lieky proti HIV užívajú podľa predpisu, môžu znížiť množstvo HIV v krvi (nazývané aj vírusová nálož) na veľmi nízku úroveň. Poznáme ju aj pod pojmom vírusová supresia. Ak je vírusová nálož u osoby taká nízka, že ju štandardné laboratórium nedokáže zistiť, hovoríme potom o tzv. nedetegovateľnej vírusovej náloži.
Ľudia s HIV, ktorí užívajú lieky proti HIV podľa lekárskeho predpisu a dostávajú a udržujú si nezistiteľnú vírusovú nálož, môžu žiť dlhý a zdravý život a neprenášajú HIV na svojich HIV negatívnych partnerov sexom a ani iným spôsobom a nepredstavujú tak žiadne riziko.
Treba však poznamenať, že doposiaľ neexistuje žiaden liek, ktorý by vyliečil ľudí žijúcich s vírusom HIV. Momentálna liečba je nastavená tak, že lieky „utlmujú“ vírus HIV natoľko, že ak je človek na správnej terapii a je v liečbe zodpovedný, nepredstavuje žiadne riziko.
Okrem toho existujú účinné metódy na zabránenie infikovania sa vírusom HIV. Užitím pre-expozičnej profylaxie (PrEP) – liekov, ktoré chránia pred možným vstupom vírusu HIV do tela a post-expozičnej profylaxie ( PEP) – liekmi proti HIV, ktoré sú užité do max 72 hodín po možnej expozícii.
HIV v začiatkoch
Infekcia HIV u ľudí pochádza od druhu šimpanza v strednej Afrike. Štúdie ukazujú, že HIV sa mohol preniesť zo šimpanzov na ľudí už koncom 19. storočia. Šimpanzia verzia vírusu sa nazýva vírus opičej imunodeficiencie. Pravdepodobne sa preniesol na ľudí, keď lovili tieto šimpanzy pre mäso a prišli do kontaktu s ich infikovanou krvou. V priebehu desaťročí sa HIV pomaly šíril po Afrike a neskôr aj do iných častí sveta.
Existujú aj rôzne iné hypotézy vzniku infekcie HIV, žiadna z nich však nebola doteraz potvrdená. V súčasnosti sú známe dva typy HIV, a to HIV-1 a HIV-2, ktoré vykazujú mierne odlišnosti vo svojich povrchových štruktúrach, v patogenickom pôsobení na organizmus, biologických vlastnostiach a epidemiologickom rozšírení.
Vírus HIV vykazuje značnú variabilitu vo svojich povrchových štruktúrach, ktorá mu umožňuje uniknúť dostatočnej imunitnej odpovedi v organizme a tým pádom je prekážkou pre výrobu účinnej očkovacej látky.
Príznaky HIV
Infekcia HIV dlhé roky prebieha asymptomaticky. Približne po 2 týždňoch od infikovania sa môže u pacienta prejaviť primárna infekcia príznakmi podobnými chrípke, ako sú zväčšené lymfatické uzliny, malátnosť alebo vysoká teplota. Asi polovica pacientov však spomínané symptómy nemá.
Tieto nešpecifické príznaky čoskoro ustúpia a nasleduje niekoľkoročné bezpríznakové obdobie, ktoré môže u neliečeného pacienta za obdobie 8-10 rokov po infikovaní prepuknúť do choroby AIDS, ktorej klinické prejavy sú veľmi rôznorodé. Patria sem rôzne neurologické, autoimunitné a onkologické ochorenie, prípadne oportúnne infekcie. V prípade podozrenia na infekciu HIV je vhodné čo najskôr požiadať o vyšetrenie.
Jediný spôsob, ako zistiť , či máte HIV, je nechať sa otestovať!
Štádiá HIV
Pokiaľ ľudia žijúci s vírusom HIV nie sú liečení, alebo nedostanú liečbu, zvyčajne prechádzajú tromi štádiami ochorenia. Je dôležité povedať, že liečba HIV môže zabrániť progresii ochorenia. S pokrokom v liečbe HIV je dnes progresia do štádia 3 (AIDS) menej bežná ako v prvých rokoch HIV.
- Prvé štádium – Akútna HIV infekcia
Ľudia majú v krvi veľké množstvo HIV a sú infekční. Mnoho ľudí má príznaky podobné chrípke. Ak máte príznaky podobné chrípke a myslíte si, že ste mohli byť vystavený HIV, dajte sa otestovať.
- Druhé štádium – Chronická HIV infekcia
Toto štádium sa tiež nazýva asymptomatická infekcia HIV alebo klinická latencia. Vírus HIV je stále aktívny a pokračuje v reprodukcii v tele. Počas tejto fázy ľudia nemusia mať žiadne príznaky alebo ochorieť, ale môžu prenášať vírus HIV. Ľudia, ktorí užívajú lieky na liečbu HIV, sa nikdy nemôžu presunúť do štádia 3 (AIDS). Bez liečby HIV môže toto štádium trvať desaťročie alebo aj dlhšie, ale môže postupovať dokonca aj rýchlejšie. Na konci tohto štádia sa množstvo HIV v krvi (vírusová nálož) zvýši a osoba môže prejsť do tretieho štádia.
- Tretie štádium – AIDS